12.09.2014 23:10

Vyznajte sa vo Vašich peniazoch X. - záverečný diel

3 tipy pre Vaše bohatstvo

 

Starajte sa o svoje rodinné bohatstvo rovnako starostlivo ako o svoje zdravie. Vyplatí sa to. Vo svojej poradenskej praxi pomáham stovkám ľudí k finančnej nezávislosti. Finančná nezávislosť je stav, kedy ich pasívny príjem pokryje ich bežné výdavky. Nie sú závislí na tom, či parlament zmení dôchodkový vek na 70 rokov. Niektorí z nich si plánujú finančnú nezávislosť už od tridsiatky. Títo ľudia nepracujú viac než ostatní. Len dodržiavajú jednoduché pravidlá, s ktorými sa môžete na mojom webe zoznámiť aj Vy. Stačí ich začať dodržiavať.

Zarobte peniaze navyše len tým, že o nich budete lepšie premýšľať. V tomto článku nájdete niekoľko tipov, ktoré Vám pomôžu zarobiť viac peňazí.

 

Krok č. 1:

Urobte si prehľad o Vašich financiách. Pri budovaní a ochrane Vášho rodinného bohatstva zaobchádzajte starostlivo so zarobenými peniazmi.

Premýšľajte o tom, či je nutné kupovať všetky lákadlá, ktoré nás obklopujú. Bohatí ľudia spravidla žijú veľmi umiernene a ich výdavky sú veľmi hlboko pod ich príjmy.

Nemíňajte všetky peniaze a odkladajte si časť zarobených peňazí na neskoršiu spotrebu. Bill Gates, najbohatší muž planéty, je zhruba 200 000 krát bohatší než priemerný Američan. Napriek tomu nemíňa 200 000 krát viac za jedlo, dovolenku a koníčky. Zaobchádzajte so svojimi peniazmi podobne, aj keď v menšom objeme. Urobíte prvý dôležitý krok k budovaniu Vášho bohatstva.

Väčšina ľudí nemá presnú predstavu o tom ako vyzerá ich rodinný rozpočet. Stačí si spísať a spočítať pravidelné príjmy a výdavky. Vaše výdavky by mali byť výrazne nižšie ako príjmy. Pokiaľ sú čísla na oboch stranách vyrovnané, je nutné s tým začať niečo robiť.

Ďalšie informácie nájdete na mojej stránke v rubrike „Rady – tipy – články”.

 

Krok č. 2:

Budujte si rodinné rezervy. Všeobecne sa odporúča tvorba troch typov rezerv.    

Krátkodobá, ktorá slúži k vyriešeniu udalostí typu nákup novej práčky, chladničky, apod. Táto rezerva by mala byť vo výške mesačného príjmu.         

Strednodobá rezerva vo výške trojmesačného príjmu by Vám mala pomôcť preklenúť náhle udalosti typu strata zamestnania, dlhodobá choroba, apod. V praxi je možné tieto dva typy rezerv zlúčiť do jednej.

Dlhodobá finančná rezerva vo výške troch ročných príjmov by mala pomôcť v kritických životných situáciách ako je napríklad invalidita. Vlastnenie dlhodobej rezervy je ale drahé a komplikované, preto je výhodnejšie si tieto rezervy zaistiť vhodným typom poistenia.

Viac informácií o rodinných rezervách nájdete v rubrike „Vyznajte sa v investovaní”.

 

Krok č. 3:

Zmeňte svoje finančné návyky. Pokiaľ by sa v školách vyučoval predmet „Základné finančné zručnosti”, mali by sme všetci omnoho jednoduchší štart do praktického života. Väčšina ľudí sa prvýkrát stretáva s problematikou riadenia osobných financií až v dobe, keď zarobia svoje prvé peniaze. A so svojimi peniazmi väčšinou začneme zaobchádzať podľa príručiek a marketingových akcií finančných spoločností. Ministerstvo školstva plánuje zaviesť do rámcových vzdelávacích programov škôl program „Finančná gramotnosť“. Skvelá správa pre naše deti. Keď odídu zo školy, budú mať predstavu o tom, ako pracovať s peniazmi, ktoré si zarobia a ako sa nenechať napáliť od finančných spoločností.

Nás dospelých to už v škole nenaučia. Musíme sa to naučiť sami. Nerobte to isté, čo ostatní a premýšľajte o svojich peniazoch inak. Stačí dodržiavať jednoduché pravidlá, ktoré nájdete v kapitolách môjho webu pavolmichalec.sk.

 

 

Tento seriál článkov o peniazoch vychádzal z odporúčaní, ktoré sú dostupné na mojom webe. Ak chcete pravidelne dostávať podobné tipy mailom, stačí sa na týchto stránkach zaregistrovať. Ak by ste sa chceli poradiť o Vašich finančných riešeniach osobne, tak mi zavolajte. A skvelá správa na záver: konzultácie mailom sú pre registrovaných užívateľov zadarmo.

 

ďalšie rady a tipy nájdete tu: www.pavolmichalec.sk

 

 

 

 

—————

Späť


Kontakt

MDPP s.r.o.

Družby 22
974 01 Banská Bystrica



+421 908 429 934
+421 907 382 046